!doctype html> STAVEL spol. s r.o. Prešov - výroba okien, dverí, bezrámových systémov, terás a zimných záhrad

Rady a postrehy

Odbornosť

Zimná záhrada by mala byť harmonickou súčasťou domu, preto je dobré zladiť jej konštrukciu nielen s celým charakterom domu, ale aj s rámami okien a dverí. Preto sa spojte s odborníkom ešte skôr, než začnete stavať dom. Technická príprava už vo fáze projektu významne uľahčí jej realizáciu.

Svetlo a priestor

Život v prostredí plnom svetla v bezprostrednom kontakte s prírodou umožňuje veranda z plastových a hliníkových profilov vďaka maximálnemu preskleniu.

Koniec zbytočných prác

Obnovovanie náterov vašej verandy alebo okenných rámov je minulosťou, žiadna hrdza, zhnité časti rámov alebo okien, a preto nie je nutné tráviť víkendy opakovanými nátermi. Obyčajné umytie vodou (raz za čas).

Tepelná izolácia

Za slnečných zimných dní môže byť zimná záhrada významným zdrojom tepla, vďaka čomu pomôže výrazne ušetriť na vykurovaní. Dôležitý je však výber profilov a zasklenia s nízkym koeficientom prechodu tepla. Iba tak sa zabráni únikom tepla a kondenzácii vodných pár na konštrukcii.

Vetranie

Pri využívaní zimných záhrad môže byť veľkým problémom vlhkosť. Odporúča sa preto inštalovať podlahové vykurovanie alebo podlahové konvektory pozdĺž zasklených plôch, aby tepelná clona zabránila kondenzácii vody na studenom skle. Veranda z plastových a hlinikových profilov má variabilné konštrukčné riešenia a tiež rôzne typy okien a dverí: dvere presklené aj posuvné, okná otváracie aj sklopné, čo výrazne uľahčuje vetranie.

Rozmery

Pozor na rozmery. Nie vždy platí „čím väčšia, tým lepšia“, pri väčšej zimnej záhrade je potrebné posúdenie od autorizovaného statika.

Ochrana prírody

Veranda z plastových a hliníkových profilov dokonale zapadá do prírody, žijete v prírode bez toho, aby ste ničili jej krásu. Správne orientovaná zimná záhrada vyhreje veľkú časť domu prírodným slnečným teplom, čím sa náklady na štandardné vykurovanie znižujú.

Tienenie

Má zásadný vplyv na teplotné pomery v zimnej záhrade a jeho voľba závisí najmä od orientácie na svetové strany. Na zatienenie strechy sa najčastejšie vonkajšie rolety a markízy, na stenách sú najúčinnejšie vonkajšie žalúzie. Ak je strecha z polykarbonátu, materiálu, ktorý prepúšťa menej svetla, nie je vždy nevyhnutné ju tieniť. Aby ste sa vyhli problémom, mali by ste myslieť na tienenie už pri realizácii zimnej záhrady, aby boli pripravené kotviace prvky na tieniacu techniku. Najmä dodatočná montáž markízy býva náročná a nebezpečná.